Bolístky

Jak pomoci svému nemocnému morčátku?

Morčata obvykle nebývají nemocná, pokud je správně krmíte - dostávají dostatek čerstvé píce a zeleniny, sena, pitné vody a mají si kde brousit zoubky (viz Jídelníček); zajistíte jim čisté a suché obydlí, bez průvanu a teplotních extrémů, budete jim zastřihovat drápky, poskytnete dostatek pohybu a společnost. Přesto je třeba si všímat prvních příznaků, jakými jsou například apatie, nechuť k jídlu, ospalost, nedostatečné reakce, zastřené oči, neobvyklý stav srsti, možná i zvýšená potřeba vody či průjem.

 

Co dělat, když morče:

Má přerostlé drápky
Pokud si morčátko drápky neobrušuje dostatečně samo (většinou), musíme je zastřihovat my - cca jednou měsíčně (podle potřeby) buď sami nebo pomůže veterinář. Morčátkům jinak drápky přerůstají, špatně se jim chodí a deformují se jim prsty na nožkách, což může způsobovat i špatný (bolestivý) pohyb. Drápky zastřiháváme pravidelně a kousek za dření drápku (u bílých drápků je zřetelné, kam až lze zastřihnout, abychom předešli krvácení). Pokud drápek zastříhneme příliš, tedy poraníme lůžko, poteče krev, ale nebojte, ta rychle ustane a morčátko si to za chvíli nebude pamatovat.

Je bez zájmu
Nudí se, má špatně vybavenou klec, nedostatek společnosti či pohybu. Pokud by se přidala i nechuť k jídlu, průjem, hubnutí či naježená srst, může se jednat o poruchu trávení nebo infekci.

Odmítá potravu
Zvířátko může být přehřáté nebo naopak je v příliš chladném nebo vlhkém prostředí, v průvanu. Je možné, že morčátku špatně rostou zoubky, neobrušuje si je.

Sliní
Nedostatečně si obrušuje hlodáky nebo mu špatně rostou zoubky. Může mít i slepenou srst kolem tlamičky.

Má průjem
Příčiny mohou být ve špatné stravě, staré nebo příliš studené vodě. Vezměte mu všechnu stravu, ponechte jen seno, podejte několik dobře omytých pampeliškových lístků a hodně čerstvé vody. Pokud se stav i přesto nezlepší, požádejte o radu zvěrolékaře.

Má zácpu
Způsobuje ji nedostatek pohybu, nesprávná výživa, náhlý přechod ze zeleného na výhradně suché krmivo. Upravte jídelníček, zkontrolujte funkčnost napáječky a dopřejte zvířátku pohyb.

Kýchá, chroptí, kašle
Zvířátko bylo v průvanu, prošlo nízkými či vysokými teplotami prostředí nebo má příliš suchý nebo vlhký vzduch. Nakazilo se virovou nebo bakteriální infekcí. Izolujte morče od ostatních, udržujte je v teple (min. 20°C). Pokud se jeho stav do 24 hodin nezlepší, odneste jej k veterináři.

Má zrychlený dech
Zažilo velké horko, strach, stres nebo šok, ten může být pro ně smrtelný. Ihned jej vezměte k zvěrolékaři, může se i jednat o úpal či úžeh.

Často se škrábe
Na kožichu se mohou objevovat lysinky. To je způsobeno roztoči, kožními plísněmi nebo zánětem. Zvěrolékař vám navrhne léčbu.

Kulhá
Příčin může být víc, příliš dlouhé drápy, špatná podestýlka, nadváha, zánět či nádory na tlapkách, pohmoždění svalů, zlomenina, pokud se přidá tahání zadních nohou, může mít zvířátko poškozenou lebku, poranění páteře nebo zánět vnitřního ucha. Lékař to rozezná.

Lehce krvácí
Morče se zranilo, potřete zranění jemným antiseptikem zředěným vodou a opatrně omyjte. Pokud se rána zapálí, odneste je k veterináři.

Slzí a má zarudlé oč  i
Pokud má zarudlé obě oči, může se jednat o oční infekci. Navštivte veterináře. Pokud je bolavé jen jedno oko, jemně mu jej opláchněte vatovým tamponem namočeným v převařené a vychladnuté vodě, abyste vyplavili nečistoty.

Má lysinky v srsti
Chybí mu některé živiny v potravě či z nedostatku sena a slámy si srst zvířátko vykusuje samo. Vypadávání srsti může být způsobeno i mykózou nebo hormonální poruchou. Zvěrolékař morče vyšetří a podle konečné diagnózy stanoví léčbu.

 

Toto jsou pouze vybrané a jednoduché případy, ve většině situací je nejlepší nečekat a vyrazit k veterináři, jelikož morčata nejsou žádní "simluanti" a pokud se zdá být něco v nepořádku, většinou se hlásí o slovo nějaký problém.

 

Bohužel ani čisté prostředí a správná výživa nejsou zárukou neškodlivého prostředí, "nezvaní hosté" se k morčátkům mohou dostat například během venkovní pastvy na trávě, při styku s jinými domácími zvířaty, které mají obvykle přístup ven (mohou na ně přenést různé bakterie a cizopasníky), ze sena a sypkého krmení (třeba ze špatného skladování ještě u dodavatele apod.), a některá onemocnení na ně můžeme přenést i my, což samozřejmě funguje i opačně - především co se ku příkladu plísně týká. Také musíme mít na mysli genetickou zátěž a to, co si morčátka nesou sami v sobě samozřejmě. V případě přenosných onemocnění je důležité dodržovat základní hygienická pravidla - při styku s takto nemocným morčetem si počínáme opatně a po provedené ošetření a léčby morčátka siřádně umyjeme ruce a místo, kde jsme morče ošetřovali. Pomoc mu dát musíme, jen se musíme zodpovědně chovat nejen k němu, ale také k nám samotným. Většina nemocí, na něž se příjde včas, je docela dobře léčitelná, takže nejlepší prevencí je častý zájem o našeho morčecího kamaráda, při pravidelném hraní si jistě všimneme případných prvních nežádoucích změn, ať už v chování morčete, nebo v jeho vzhledu (srst, kůže ...), které mohou být předzvěstí nemoci nebo nějakého problému - v takové situaci máme největší šanci, že vše půjde hladce a morče zase bude brzy zdravé :).

 

Zde si můžete najít další rady ohledně zdraví morčat - jedná seo stránky paní MVDr. Denisy Vítkové  její chovatelské stanice Cavia Bohemia. Najdete tady informace o nemocech, jejich léčbách, léčivech a postupech při domácím léčení, abyste si mohli dopředu představit, co třeba Vaše morčátko může čekat a jak mu pomoci.

https://morcata.cz/cavia-bohemia/inemoci.html

 

Další informace můžete také nalézt na portále věnovanému chovu morčat, kde jsou rovněž uvedeny různé rady a poznatky o nemocí těchto zvířat.

https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=nemoci

Naše zkušenosti

Všenky
Malinké bílé tečky v kožíšku (na černém morčeti vypadají jako bílé tečky, na bílém morčeti jsou to tečky na pohled tmavé), kterých jsme se zbavili postřikem preparátu proti vnějším parazitům - Frontline spray 100ml. Morče bylo po dobu léčby na samotce, aby jej nemohlo jiné po aplikaci postřiku olizovat, a podestláno jednorázovými buněčnými podložkami, které se denně musely měnit, aby morče zůstávalo v čistém prostředí (všenky postupně ze srsti vypadávají). Do pěti dní jsme se jich úspěšně zbavili.

Pro akutní léčbu napadením vnějšími parazity lze také použít různé spot-ony - aktuálně disponuji Fypryst spot-on 0,67ml (pro psy 2-10kg).

Z alternativních přípravků mám doma ještě mechanické spreje Arpalit Neo a Diffusil (především jako prevenci - aplikuji odchovům po odstavu a morčatům, která se budou účastnit výstavy).

 

Plíseň
Léčbou plísně si prošel náš importovaný sameček Eda, který s ní již přijel. 

O plísni by měl rozhodnout veterinář, jenž seškrabem a kultivací vzorku zjistí, zda-li se o plíseň opravdu jedná. Nicméně pozorovatelné znaky plísně jsou: kulatá místa na kůži, ze kterých vypadává srst, pokrytá bílým povlakem, zastrupená až krvavá, mohou být namokvalá, morče se nijak nedrbe (není to svědivé - narozdíl od svrabu).

Proti tomuto onemocnění jsme aplikovali Imaverol prostřednictvím koupelí (tento přípravek značně zatěžuje játra, proto je důležité si nechat toto onemocnění potvrdit veterinářem, aby morčátko nebylo zbytečně na plíseň léčeno, pokud se o plíseň ve skutečnosti nejedná, a dbát na výživu a podporu imunity během léčby). Tento preparát se ředí poměrem 1 díl Imaverolu ku 50 dílům vlažné vody a aplikuje se třemi maximálně čtyřmi koupelemi v časovém rozmezí dvou až tří dnů (tedy tři koupele se dají stihnout během jednoho týdne), poté se již naředěným roztokem potírají pouze postižená místa do jejich vyčištění a vymizení příznaků plísně.

V případě použití tohoto přípravku se nedoporučuje léčba žádným jiným veterinárním a silným preparátem proti plísni, a to ani cca 14 dní po poslední aplikaci Imaverolu.

Jelikož je Imaverol dosti silným a zatěžujícím léčivem (nicméně velice účinným), je potřeba podpořit zažívání a imunitní systém morčete. Proto jsem podávala mimo bohaté a různorodé zeleninové dávky i další nutriční doplňky, jakými byly Nutri Mix DH (sypání do žrádla - probiotika na podporu trávicího traktu), Optimin K (ředí se s vodou a podává se v napaječce - podpora imunitního systému) a Roboran pro morčata (sypání do žrádla - zvýšená dávka vitamínu C a dalších vitamínů a živin). Tyto přípravky jsem podávala preventivně i ostatním morčatům. Plíseň se objevuje u morčat se sníženou imunitou a ve stresových situacích, jakými jsou například odstav mláďat od matky.

POZOR! Plíseň je přenosná nejen na ostatní zvířata, ale také na člověka! A tak je důležité dodržovat hygienu a po každé manipulaci s postiženým zvířetem si řádně umýt ruce, použité prostředky a místo, kde jsme morče ošetřovali. Současně je žádoucí takové zvíře umístit na izolaci a oddělit jej od ostatních v případě chovu více jedinců.

Co se týká nějaké časové osy, s plísní jsme začali bojovat 13.2.2013, první zlepšení se projevilo již do pěti dní léčby, po třech týdnech byla všechna místa čistá a bez známek napadení plísní, o úplném pokoření onemocnění pak můžeme mluvit cca po měsíci a půl, kdy už byla i většina postižených míst krásně zarostlá novou srstí :).

 

Další informace si můžete přečíst na našich fejsbůkovských stránkách, kde máme zveřejněno album s detailními obrázky postižených míst (i jejich vývoj během samotné léčby) společně s podrobným časovým popisem boje proti plísni, rady dalších chovatelů apod.

 

Vtočená víčka
Ve vrhu CH se nám narodila dvě miminka, u kterých se druhý den po porodu objevila zakalená očíčka se vtočenými víčky. Na doporučení chovatelů, kteří s tímto již mají své zkušenosti, a veterináře jsem na poškozenou rohovku aplikovala kapky Maxitroll (antibiotika - na předpis; alternativou mohou být kapky Floxal) a na vtočená víčka Ophtalmoseptonex mast. Obojí jsme aplikovali 4x denně a po sedmi dnech (POZOR - kapky se mohou aplikovat pouze týden!!!) se stav výrazně zlepšil, nicméně "zákal" mizel ještě dalších pár dní.

Léčba rohovky a víček do uplného uzdravení trvala cca 17 dní, na očích nezůstaly žádné žádné známky poškození.

 

Zápal pysku
Zápal pysku morčete je způsobeno mechanickým poškozením vnitřní strany horního pysku, do kterého vnikne infekce. Poškození vzniká z hrubého krmení (naše zkušenost - morčatům nesedí vločky, a to ani drcené, příliš obilné krmivo (na zrnech mohou být ostré osiny)) nebo okusováním ostrých předmětů. Rozvoj infekce pak může podpořit ještě špatný růst horních řezáků.


Při zjištění zápalu pysku je třeba ránu desinfikovat a poté zaléčit. My jsme ránu 2x denně desinfikovali roztokem Braunolu a mazali Framykoin mastí (širokospektrální antibiotikum). Po prvních aplikacích léčebné kúry se rána začala čistit a vytvořil se strup, který cca po dvou dnech odpadl (nebo si jej morče strhlo). Po odpadnutí strupu, kdy jsme i nadále poranění ošetřovali (již bylo viditelně bez infekce), se ranka začala zacelovat a stahovat. Do týdne mělo morčidlo pusinku opět jako ze škatulky.

 

Nachlazení
... na článku se pracuje ...