Jídelníček

Co mají morčata ráda a co ke svému zdraví potřebují chroupat?

Morče ke spokojenému a zdravému životu potřebuje hlavně dvě složky potravy, a to vlákninu a vitamín C. Nejlepším zdrojem vlákniny je seno, které musí být kvalitní, tedy neplesnivé a nepáchnoucí. Vitamín C podávejte morčátku nejlépe v přirozené formě - tedy v čerstvé zelenině, ovoci a natrhané trávě - v pestré čerstvé krmné dávce je vitamínu C dostatek. V případě potřeby je možno použít "céčko" i ve formě tablet či kapek smíchaných s vodou. Tento vitamín je pro morče je velmi důležitý, jelikož si jej neumí vyrobit samo.

Možné je tento problém vyřešit i hotovým krmivem, do něhož je už přidáno dostatečné množství vitamínů. Pozor však na směsi, v nichž je mnoho slunečnicových semínek nebo burských oříšků, příliš  obilovin nebo uměle barvených kousků. Také jim nedávejte směsi pro králíky, svou skladbou výživných látek vyhovují opravdu pouze králíkům.

Vhodnými druhy ovoce a zeleniny jsou jablko, banán, hruška, jahoda, meloun, kiwi, mandarinka, mirabelka, pomeranč, dýně, květák, kedlubna, brokolice, mrkev, čekanka, paprika, petržel, salátová okurka, celer, špenát, rajče, cuketa, krmná řepa, červená řepa, kudrnka ... U většiny zeleniny lze podávat i listí a natě. Zelí, salát a kapustu dávejte dospělému morčeti jen občas, mají totiž velmi citlivé trávicí ústrojí a přílišné množství této zeleniny by mohlo vést k průjmu nebo nadýmání. A pozor na sladké ovoce, takové nedáváme v každé dávce, morčátkům sice chutnají, ale je plné cukru a morčata po nich tloustnou.

Čerstvá zelená píce v létě také velice bohatí jídelníček. Můžete svému zvířátku natrhat pampeliškové listy i květy, luční trávu, kopřivu, vojtěšku, přesličku, žabinec, řebříček, kostival, paznehtník, jitrocel, podběl, sléz, pastuší tobolku, mléč a mnohé další. Sbírejte však rostliny, které opravdu znáte. Zpestřením mohou být i listy stromů, dokonce i ty podzimní, které pěkně šustí a morčata si na nich pošmáknou :)

Jadrné krmivo ve formě granulovaného (sypkého) krmiva by měla morčata dostávat v menších dávkách, asi jednu lžíci cca na dva dny na morče. Přílišné množství tuků a škrobů zatěžuje játra morčat, narušuje trávení a může vést k nadměrnému tloustnutí. Krmné směsi nejsou hlavním výživovým zdrojem - tím zůstává seno a čestvá zelenina s ovocem/tráva.

Neměli byste zapomenout na pomůcky k obrušování zoubků. Takovou službu již dobře činí seno, které svému morčátku pravdelně dopřáváte, ale podobně k tomu mohou posloužit suché i čerstvé větvičky ovocných stromů, popř. vrby, břízy nebo jiných jedlých stromů, nebo také kousek sušeného chleba (NE bílé pečivo; sporadicky - morčátka po sušeném pečivu tloustnou ...).

A nakonec pitná voda. Přestože morčátka spíše tolik nepijí, musí mít čerstvou vodu neustále k dispozici, ať už odstátou nebo převařenou, aby podle potřeby mohli vodu doplnit. Nejlépe v napaječce, v misce by za chvíli byla zanesena podestýlkou.

 

Novým chovatelům a majitelům morčat doporučuji prostudovat JÍDELNÍČEK na diskuzi věnované chovu morčat, kde jsou přehledné tabulky ovoce a zeleniny, které jsou vhodné pro zkrmování a které naopak nejsou, jakož i informace o výživových hodnotách jednotlivých druhů krmení (čerstvého, sušeného i krmných směsí) a další cenné rady, co se krmení těchto hlodavců týká.

A co chroustá naše morčečenstvo?

U nás morčátka každý den dostávají čerstvou vodu a seno, to je základ. Pak samozřejmě pravidelnou denní dávku něčeho šťavnatého a zeleného, což se odvíjí od roční doby.

V zimě jsou to většinou kupované okurky, rajské a papriky, tedy zelenina bohatá na vitamín C a další vitamíny. Na střídačku také dostanou nějaký ten list salátu nebo čínského zelí, jablko, mrkev, celer, petržel, červenou řepu a někdy ochutnají i specialitky jako brokolici, cuketu, ananas a kiwi ... Nutno říci, že ne všechno ovoce a zelenina chutná všem ;).

V létě je to pak, a to především, čerstvě natrhaná tráva z louky, v níž je porůznu i něco bylinek. Ze zahrádky jsou to opět rajčata, okurky a papriky, které morčidla přímo zbožňujou, mrkve, natě od mrkví, petrželka a další laskominy, které se nám urodí.

Z granulí jako dopněk stravy většinou používáme BIOSTAN obohacený o probiostan nebo BERKEL PREMIUM C. V poslední době je to převážně značka granulí od společnosti Sehnoutek a syn. Jako dobrůtky občas přidáme bylinky (včetně levandule), listí (od kukuřic, ovocných stromů, na podzim listí z javoru) apod. Mističky sypáním doplňuji cca každý druhý den.

Na ohryz navíc má morčečenstvo k dispozici sem tam větvičky ...