Rady a tipy

Čištění napaječek
Protože se do napaječek při čištění různými štětkami a houbičkami špatně dostává, u nás to dělám tak, že do prázdné nádobky nasypu něco málo neuvařené rýže, přiliju trošku vody a třesu s ní tak dlouho, dokud není na pohled čistá. Potom napaječku vypláchnu a ta je zase jako nová. Rýže, protože je drobná, se dostane všude a krásně zevnitř napaječky vyčistí :).

 

Čištění ubikací
Jednou za čas bychom měli ubikace našich miláčků opravdu dobře vyčistit a vydesinfikovat, abychom je chovali v čistotě, která je prevencí proti nejrůznějším onemocněním. A pokud již nějaký "pátek" morčata chováme, víme, že dna klecí a plastových beden mohou být "zkamenělou" močí pěkně zaneřáděná.

Ač se to nezdá, dá se z řádně znečištěné bedny udělat skoro nová, a to použitím obyčejného "čistícího prostředku", jakým je ocet. Není finančně nákladný a je opravdu účinný. Po vysypání veškerého obsahu podestýlky a zběžného vystříkání bedny vodou, kdy se zbavíme nečistoty, která jde takto jednoduše odstranit, na dno nalijeme vrstvičku octa, který necháme chvíli působit (stačí cca 5 minut, někdy ani to ne) a poté houbičkou, z té hrubší strany, pomalu odstraníme veškerou moč, která nám na dně od posledního čištění ulpěla. Poté znovu bedny umyjeme vodou, abychom se zbavili octa.
 

před čištěním

po čištění

Určení pohlaví
Jelikož jsem sama měla trošku problém  určit u svého prvního vrhu odchovanců pohlaví, podělím se i s Vámi o své zkušenosti a nabídnu Vám malou nápovědu, jak správně určit chlapečka a holčičku.

Áčka byla pro mě novinkou a Rozinka mi připravila dvě krásná nadělení. Nicméně jsem si nevěděla rady, jaká morčátka to vlastně Rózi přivedla na svět. Zprvu mi obě pohlaví přišla úplně stejná, takže jsem byla v koncích, jestliže jsem měla obě holčičky, nebo oba dva kluky, protože jsem nikde neviděla rozdíl a nemohla tak srovnávat. Nakonec mi pomohla Verča z chs Bellezza Bohemica, která se opět ochotně nabídla s radou, ať nafotím detaily u obou morčátek a pošlu jí obrázky, že na ně koukne a poví mi, jaká překvápka mám doma. Udělala jsem tak a nafotila "odvážné" fotky miminek. A dobře jsem udělala, protože zvětšeniny mi najednou krásně ukázaly rozdíly mezi oběma morčátky, takže jsem najednou mohla tipovat, že jedna černá kulička je chlapeček a druhá holčička. Když jsem obrázky odeslala Verče a poté dostala její odpověď, můj tip se shodoval s jejím zkušeným okem, a opravdu naši první morčíci byli páreček :).

Samiččin pohlavní orgán spolu s řitním otvorem vytváří jakoby písmenko ypsilon s drážkou uprostřed a samčí bych připodobnila k takovému malému knoflíku (penis) nad rektem. Velice neodborné, leč snad výstižné a pomůže třeba určit pohlaví i u Vašich morčidel ;).

A tady fotky obou pohlaví:

samička

sameček

Jak vypadá zálomek
Zálomek je přehyb horní hrany ouška směrem dovnitř, kraj ouška tedy není "otevřený" po celé jeho délce. Vypadá podobně jako přehyby na lidském uchu a u morčat je posuzován jako vada, která však morčidlo nijak neomezuje, nevadí mu. Zálomek je pravděpodobně dědičný a pokud se vyskytuje pouze na jednom oušku, je víceméně kosmetickou vadou, není překážkou v registraci, ale na výstavách se za ně body sráží. Jestliže se ale u morčátka zálomek objevuje na obou ouškách, takové se do chovu nejlépe nezařazuje, nebude ani uchovněno (registrováno), i výstavy jsou mu "zakázány" (pouze třída mazlíků - zálomek na obou ouškách se považuje za "hrubá vadu exteriéru").

Co jsou to žábry
Žábra, nebo-li odstávající srst na líci, bývá dobře zřetelná u hladkých morčat a crestedů. Jedná se o pramínek srsti, který se zvedá nad lícní kostí a může zvedat srst až do obloučku jako rybí žábra. Tato vada je u standardních morčat hodnocena jako hrubá, morče tedy není vhodné na výstavy, a protože se vada může dědit, ani do standardního chovu. Žábra je pravděpodobně neúplně dominantní a může se objevit jak po rodičích s žábrou, tak i po rodičích, kteří ji nemají. Často se objevuje až po té, co mládě vymění srst, tedy ve 3-4 měsících.

Vedle textu jsem si i fotografie vypůjčila ze stránek Daily Cavy a z chs Od Týny.

Samečka nebo samičku?
Pokud se rozhodujete, zda si domů pořídit jako mazlíka samečka nebo samičku, snad Vám poradí následující povídání. Dá se říci, i podle mých dosavadních zkušeností, že přítulnější jsou samečkové. Jsou daleko více zvídavější, tolik se nebojí, jsou to prostě "chlapi", takže mají větší odvahu a jsou více komunikativní. Co se týká samiček, jsou více rezervovanější a bázlivější. Nemají tolik chuť prozkoumávat své okolí a raději se uvelebí někde v koutku, kde si schrupnou nebo skousnou nějakou dobrůtku. To ovšem neznamená, že prosazuji jako mazlíky výhradně samečky, protože každé zvířátko je jiné, má jinou povahu, a pokud se svému mazlíkovi budete dostatečně věnovat, dá se vymazlit i samička, jen to s některými z nich jde lehce, s jinými holt pomaleji :). Vždy záleží, jak se zvířátku věnujeme, a to neplatí pouze u morčátek, ale u všech zvířátek, která máme doma ...

A ještě jedna důležitá věc - morčata jsou společenská zvířátka, ráda žijí ve skupině, tudíž je vždy lepší morčata chovat ve dvou nebo více jedincích, kdy jim bude společně lépe a budou tak moci chvíle, kdy se jim nemůžete věnovat my, trávit společně.

Pokud bych měla mluvit o chovu, tam je to jasné. Jestliže chceme malá morčátka, nezbývá nám nic jiného, než si pořídit morčecí holčičku a k ní buď svého vlastního samečka, nebo je většina chovatelů ochotna samečky ze svého chovu na krytí zapůjčit (či se samička vozí za samečkem, což je spíše pravidlem).

 

Seznámení nově příchozích se starousedlíky
Jelikož jsou morčata společenskými tvory a ve dvojici i větší společnosti je jim lépe, možná Vás potká seznamování nových morčátek s Vašimi "mazáky".

Obecně platí, že morčátka seznamujeme vždy na neutrální půdě a nikdy nedáváme budoucí kamarády hned k sobě do obydlí ke starousedlíkovi, kde si Váš "senior" šéfuje. Morčata necháme vzájemně očuchat někde mimo klec, kde je dostatek prostoru, a dáme jim čas, aby se sama seznámila. Pokud se morčata hned nesnesou (cvakají na sebe zubama, ježí se a nebo se dokonce perou), musíme mít trpělivost a toto seznamování několikrát opakovat. Mezi tím morčata máme raději odděleně, ale tak, aby o sobě navzájem stále věděla - například v oddělených klecích vedle sebe, kdy se budou moci bezpečně přes mřížku očichávat ... Pokud se chování seznamovaných morčat uklidní a na neutrální půdě se začnou dobře snášet, můžeme je zkusit dát do společného obydlí. Je však důležité příbytek řádně vyčistit a nově vystlat, abychom se zbavili pachů původního obyvatele a ten se tak už necítil jako "velký šéf" ...

Co se týká pohlaví, tak starší samečkové nemají problém s přijetím mladých samečků, nejlépe odstavených od matky. Dospělí samci totiž nejsou k miminkům nijak agresívní a soužití takové dvojice bude s největší pravděpodobností bezproblémové.

U samiček mám zatím stejné zkušenosti, a proto bych doporučovala nového člena morčecí smečky raději vybírat z mláďat, nejlépe právě odstavených od matky.

Pokud budeme seznamovat starší morčata, není vyloučeno, že se snesou - morčata jsou společenská, takže spolu větší míře i dospělí jedinci vyjdou, i když to může trvat déle, než si na sebe navzájem zvyknou, ale není to nemožné. Ovšem každé morčátko je jiné a každé má svoji vlastní náturu - někteří jsou submisivní, s nimiž je lehké pořízení, jiní mohou být silně teritoriální a dominantní, že jiného obyvatele u sebe nesnesou a my se můžeme snažit jak chceme ... Tato schopnost přijmout nového člena smečky se u morčat může vyvíjet i v čase - dříve bezproblémovému členu Vašeho týmu mohou narůst "ramena" a může začít dávat najevo svoji dominanci, někdy až takovým způsobem, že je jistější spolubydlícího odstěhovat, aby zbytečně nedocházelo k potyčkám (které mohou být nebezpečné oběma protivníkům; ani v tomto případě bych však neházela flintu do žita a pod dohledem bych za nějaký čas opět zkusila, zda to nebyl jen nějaký dočasný výkyv v chování (třeba říje nebo nějaký zdravotní problém, kdy se morčátko cítilo ohrožené apod.) a morčata se snažila znovu spřátelit ...).

Ještě bych ráda upozornila, že je vhodné neseznamovat nově pořízené morčátko se starousedlíkem hned po tom, co si jej přineseme domů - měli bychom dbát i na karanténní opatření. Ne vždy si ze zverimexu, ale bohužel ani od chovatelů, nemusíme donést zdravého jedince a potřebujeme pár dní na to, abychom odhalili případné cizopasníky nebo nemoc nováčka. Určitě byste neradi, aby byl nakažen i Váš "senior" a museli jste ze začátku léčit hned obě nebo i více morčat najednou ...

Držím palce, abyse si ta Vaše rozrůstající parta pěkně sedla :)