Rozmnožování

Jak přichází morčecí miminka na svět?

Samička může zabřeznout už okolo 4. týdne dne života a samečkové leckdy zkoušejí naskakovat již ve třetím týdnu (nicméně pravděpodobnost úspěšného krytí je velice malá a mláďata do dovršení 250g od matky neoddělujeme). Pokud nebyli samečci od samiček včas odděleni, může se Vám stát, že si domů přinesete již březí malou samičku, což je největší problém zverimexových zvířátek, kde nikdy nemáte jistotu (navíc ve většině případů nejsou morčátka podle pohlaví oddělena ani v dospělosti, tudíž březí samičku si můžete přinést takřka vždy). Takhle brzké krytí samičky není příznivou dobou pro rození mláďat, ta se mohou dostat na svět velmi slabá, ani pro samičku, která ještě zdaleka není na březost, porod a mateřství připravena. Což neznamená, že by takto mladá samička ani mláďátka neměla šanci na přežití - někdy se vše vydaří, ovšem je to velice riskantní. Vhodný věk pro první připuštění samičky je  v 5 - 10 měsících při minimální váze mezi 700 až 750g. Některé odborné prameny již uvádějí minimální hmotnost pro první krytí samic 500g, já se však raději držím té vyšší hranice - půlkilové holčičky mi připadají na rodičovské povinnosti malé a zatím se mi vyšší  hmotnost osvědčila, resp. moje mladé samičky neměly žádné porodní komplikace, ani problémy s odchovem mláďat. Dalším a velice důležitým bodem v chovu a rozmnožování morčat je, že samičky by měly POPRVÉ porodit do jednoho roku svého věku, aby se porodní cesty a pánev roztáhly do doby, než se tyto začnou osifikovat, resp. kostnatět (do jednoho roku samičky je pánev chrupavčitá, vazivová a tedy pružná, poté se začne zpevňovat a měnit na kost). Po překročení této věkové hranice je krytí velice nebezpečné, protože samička může mít porodní problémy a nemusí narození mláďat přežít ani ona, ani mláďata. Jsou samozřejmě i případy, kdy byly samičky poprvé nakryty daleko později než do jednoho roku a odchov proběhl bez komplikací, nicméně riziko je velice vysoké a jistě nechceme zbytečně riskovat život svého mazlíka, potažmo miminek. Krýt mladým samečkem můžeme cca od jeho čtvrtého měsíce a co se pak týká použití jedinců v chovu, samice se v případě nekomplikovaných porodů může v chovu uplatnit do 4 let, samec do cca 5. roku věku.

Samička má říji po cca 15-17 dnech, kdy se ve skupině ostatních samic začne chovat jako sameček, tedy dotírá na své spolubydlící, naskakuje na ně, kroutí u toho zadečkem, pokupuje se a vrká. To je znamení, že ji můžeme dát k samečkovi, protože je vhodná doba ke krytí. Pokud takovou možnost nemáme, abychom odpozorovali samiččinu říji mezi samicemi, v chovech se osvědčilo mít společně páreček minimálně jeden měsíc, kdy se ideálně trefíme do dvou říjí a krytí by se mohlo alespoň v jednom případě zdařit. Říje samiček trvá 6-11 hodin a po úspěšném krytí pak rodí přibližně po 68 dnech březosti (59-72 dní) 1-6 mláďat. Ta po porodu váží 60 - 130g a jsou plně vyvinutá. Mají hustou a hedvábně lesklou srst, jakmile je matka olíže, a umí hodinu až dvě po narození běhat. Po chvíli mohou žrát i pevnou stravu, aniž by byla odkázána výhradně na mateřské mléko, které je však velmi důležité. Oči miminka otevírají dokonce ještě v děloze a mléčné zoubky mění za trvalé také v těle matky.

Ihned po porodu mohou samičky znovu zabřeznout, proto je vhodné před plánovaným porodem samečka odstěhovat na 3 - 4 dny ze společné klece. Vůči malým potomkům samečci nebývají agresivní, dokonce mnohdy samičce pomáhají s péčí o ně. Matka pravidelně svá děťátka kojí a ač má pouze dva struky, mláďata se o mléko neperou, ale trpělivě čekají, až na ně dojde řada. Z pevné stravy pojídají seno, z čerstvé zeleniny třeba salát, pampelišky, ovesné vločky, ale i krmné směsi. Životně důležitý je pro ně trus ze slepého střeva matky, protože obsahuje vitamíny B a K. Ve čtyřech týdnech lze mláďata oddělit od matky, přičemž by měla dosáhnout hmotnosti minimálně 250g.

Zdroj: SOCHM, stránky chs Cavia Bohemia a www.hlodavcidoma.cz.