Plemena morčat

Morčata mají různou strukturu a délku srsti

 

Krátkosrstá plemena

  • anglické hladké: podobá se nejvíc původní divoké formě morčat, je nejstarším plemenem, srst dlouhá 1 - 3cm, rovná, hustá, lesklá, bez vírů

  • rozeta: v srsti má růžice (rozety), které jsou po celém těle (celkem 8). Každá rozeta by měla mít uprostřed jasný, ne příliš velký střed.

  • crested: je hladké morče, které má uprostřed čela vírek jako korunku
    - anglický crested: je jedno i vícebarevné a rozeta na hlavě je stejné barvy jako zbytek těla, či barvy na zbytku těla převládající

    - americký crested: je velice podobné morčeti anglického cresteda, které je však pouze na těle jednobarevné a rozetu na čele má výhradně bílou

  • rex: morče má krátké, velmi zvlněné a hrubé chlupy, asi 2cm dlouhé. Na hlavě a břiše je o něco kratší. Velmi hustá srst je zvlněná díky redukci krycí srsti a změnám na chlupech.

  • teddy: jsou nerozeznatelní od plemene rex
    - americký teddy: od rexe se liší pouze genetickým základem, jinak je struktura srsti stejná. Spojením amerického teddy a rexe se však ježaté morče nenarodí.
     
    - švýcarský teddy: má pouze o něco delší chlupy (asi 6 cm) a vírek na hlavě, který se s věkem opticky postupně ztrácí

 

Dlouhosrstá plemena

  • peruánec: relativně staré plemeno, má hustou, hedvábně měkkou a hladkou srst se dvěma rozetami v oblasti kyčlí a třetí mezi očima a ušima, která vytváří ofinku = "pony"

  • šeltie: dlouhá srst bez rozet a vírků s pěšinkou na hřbetě, na tvářích jsou chlupy kratší, srst za ušima je dlouhá až 18 cm a padá směrem dozadu. Nemají ofinku.

  • coronet: dlouhá srst s pěšinkou na hřbetě, na tvářích jsou chlupy kratší, srst za ušima je dlouhá až 18cm a padá směrem dozadu. Na rozdíl od šeltií mají tato morčata na hlavě korunku, která je kulatá a dostatečně otevřená.

  • lunkarya: vyznačuje se velmi tvrdou, stojatou a hustou srstí (podobné ovčí srsti). Tento druh srsti vznikl ve Švédsku. Vyskytuje se u druhů lunkarya-peruánec (příp. lunkarya-peruánec satén). Je geneticky rozdílná od texelů, merina a alpak. Nejlepší srst získáme spojením lunkarya x lunkarya.

  • texel, merino, a alpaca: poměrně nová plemena, která v sobě spojují dlouhou a rexí (hrubší a kudrnatou) srst.
    - texel: je to vlastně šeltie a rex dohromady, jsou bez vírků a na hlavě mají krátké chlupy

    - merino: jsou kadeřavá morčata s čelní rozetou, takoví kříženci coroneta a rexe

    - alpaca: ta v sobě mísí znaky plemen peruánec a rexe, je to tedy dlouhosrsté kudrnaté morče s ofinkou (pony)

 

Saténová plemena

Saténová struktura se vyskytuje u všech plemen, barev a kreseb. Díky saténovému faktoru je každý jednotlivý chlup dutý a tenší. Z tohoto důvodu se světlo odráží na srsti jiným způsobem, barvy se zdají tmavší a intenzivnější a vzniká brilantní lesk. Přestože jsou chlupy v saténové struktuře velmi tenké, jemné a hedvábné, musí být srst hustá s rovnoměrným saténovým leskem.

Saténová morčata jsou oproti nesaténovým větinou slabší a menší, a proto není vhodné spolu pářit dvě saténová morčata, jekoliž by se mohla narodit slabá a neživotaschopná mláďata. Pokud tedy mláďata v saténu odchovat chceme, spojíme saténové morče s morčetem, které je pouze nositelem vlohy pro satén (SG).

 

Bezsrstá plemena

  • skinny: bylo vyšlechtěno v Kanadě a původně byli všichni skinny bílí, červenoocí. Tito první skinníci byli připouštěni s osrstěnými morčaty z důvodu posílení imunitního systému a vznikly tak různé barvy a kresby, jak je známe v současnosti. Skinny je bezsrsté morče, které má osrstěný jen nos, uši a nožky. Po celém těle je velmi nepatrné množství prakticky neviditelného chmýří, které činí tělo příjemné na dotek. Spojením dvou skinny získáme skinny, spojením skinny a morčete se srstí, získáme morče se srstí a s možným genem pro bezsrstost, tzv. genové skinny (SKG). Při spojení genového skinny a skinny morčátka vznikne 50% morčat skinny a 50% morčat se srstí.

  • baldwin: pochází z USA a jsou oproti skinny absolutně holá morčata, bývají menší než skinny a i jejich hlava je výrazně jemnější. Kůži mají na dotek poněkud gumovou, není tak hladká a jemná jako u skinny, a tvoří se na ní vrásky a záhyby, které jsou nejvýraznější na hlavě, ramenou a nohách. Mláďata se rodí zcela osrstěná a postupně od 5. dne srst ztrácí směrem od hlavy. Do věku dvou měsíců musí být úplně holá, jinak jim zbytky srsti zůstanou po celý život, tzv. mezityp. U nás je toto plemeno stále ještě vzácností.

 

Obří morčata

  • cuy: patří mezi obří plemena morčat a jejich váha se pohybuje mezi 1900 - 2500 g. Cuy morčata se od ostatních morčat mohou lišit i počtem prstů na končetinách. Klasické morče má na přední noze 4 prsty a na zadní 3, kdežto cuy mohou mít prstů 6 nebo i 7. Polydaktilie (mnohoprstost) je u cuy morčat genetickou chybou, která je spojena s obřím růstem.

 

Novými plemeny, která u nás standard ještě neuznává, jsou například

  • irský crested: krátkosrsté plemeno, jeho srst je dlouhá maximálně 3 cm. Typickým znakem jsou dvě rozety na kyčlích morčete. Srst roste od zádi k hlavě a na čele je nepravá korunka, která tvoří krátkou ofinku ponny. Toto plemeno může přirovnat ke krátkosrstému peruánci.

  • rex/teddy crested: kříženec plemene crested s plemenem rex nebo americký teddy. Srst je krátká a drátovitá, na hlavě je korunka.

  • ridgeback: krátkosrsté plemeno, které má na páteři hřbetní pruh, jenž roste opačným směrem 

  • somali: má krátkou, drátovitou a krepovitou srst, která roste kolmo od těla a nachází se v ní rozety. Ty jsou umístěny po celém těle morčete. Jedná se v podstatě o rozetu s kadeřavou srstí či rexe s přítomností rozet.

  • curly: má velmi tvrdou a nepoddajnou srst. Geneticky vzato, je to krátkosrstá Lunkarya. 

  • mohér: lze ho popsat také jako kudrnatou angoru (kudrnatou dlouhosrstou rozetu). Po těle musí mít rozmístěny nejméně 4, lépe však 8 rozet. musí být velké a kulaté a nesmí se překrývat. Rozety obvykle nejsou v srsti vůbec vidět, protože je těžká dlouhá srst téměř zakryje.

  • angora: je vlastně dlouhosrstá rozeta. Vírky musí být nejméně 4, lepší je však rozet 8. Rozety musí být hezky kulaté a velké a nesmí se navzájem překrývat. Srst je dlouhá a morče budí dojem rozčepýřenosti.

Zdroj: SO chovatelů morčat (SOCHM), Standard plemen a barevných rázů morčat - platnost k 1.1.2011, www.hlodavcidoma.cz a stránky chovatelské stanice Bellezza Bohemica.